O Ługwałdzie

Trochę wieści o naszej wsi - Ługwałd

Położenie miejscowości
Wieś Ługwałd należy do gminy Dywity, która jest częścią powiatu olsztyńskiego wchodzącego w skład województwa warmińsko-mazurskiego. Od strony południowo- wschodniej graniczy z sołectwem Dywity, od strony zachodniej z sołectwem Brąswałd, a od strony północnej z sołectwem Spręcowo. Do siedziby władz gminy jest 2 km, a do stolicy województwa i powiatu, Olsztyna, 9 km.
Przez teren sołectwa przebiega droga krajowa nr 51 z Olsztyna do przejścia granicznego z obwodem Kaliningradzkim.
Powierzchnia sołectwa to 585,5 ha.
W 1990 roku we wsi mieszkało 178 osób; w 1993 tych mieszkańców było tylko 151, w 2007 na stałe zameldowanych we wsi było 374 osób. Obecnie, według stanu na dzień 27.08.2014 r. na stałe zameldowanych jest 548 osób. W ciągu ostatnich 24 lat liczba mieszkańców wzrosła o ponad 300 %. Głównie są to nowi mieszkańcy z okolicznych miast, szczególnie z Olsztyna. Trudno zatem jest wymagać od nich pełnego utożsamiania się z nowym miejscem zamieszkania. We wsi jest tylko jeden mieszkaniec, który tu się urodził. Jest to Konrad Suraj, którego ojciec był sołtysem. Średnia wieku jest charakterystyczna dla całego województwa. Jesteśmy wsią młodą, z dużymi możliwościami na przyszłość. Średnie wykształcenie mieszkańców jest ponadprzeciętne.
Wieś jest w dużym stopniu skanalizowana, ma swoje ujęcie wody a przez centrum wsi przebiega droga gminna asfaltowa, wykonana w znacznym stopniu w czynie społecznym w latach 1995-2000 z dużym zaangażowaniem ówczesnego radnego gminy p. Henryka Pogorzelskiego.
We wsi od 10 lat działa Stowarzyszenie Ługwałd pod przewodnictwem obecnego radnego p. Zbigniewa Glezmana a od roku Grupa Odnowy Wsi pod przewodnictwem Dariusza Krzyżewskiego.
We wsi jest zaledwie kilku rolników. Największymi są Janusz Krakowiak, Zdzisław Malinowski i Mirosław Mazajło.
Jest również żwirownia prowadzona przez rodzinę Ambroziaków. Jest to prężna firma zatrudniająca kilkunastu pracowników. W dużym stopniu wpływa na krajobraz wsi.
Są również pensjonaty. Ich właściciele to Tadeusz Srebrowski „Srebrny”, Mieczysław i Maria Dudko „ Czapla” i pokoje gościnne u p. Elżbiety Pogorzelskiej. Nie może rozwinąć skrzydeł pensjonat p. Alfreda Prusika, który co rusz ma innego najemcę i zmienia nazwę.

Sołtys

Mirosław Hycza

Rada Sołecka

Some Cool Facts

Numbers Speak For Themselves

0
Satisfied Clients
0
Years of Experience
0
Completed Projects

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

We Love Nature

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae.

It Is a Gift

Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa.

Excepteur Sint Occaecat Cupidatat Non Proident, Sunt In Culpa Qui Officia Deserunt Mollit.

Click Edit Button To Change This Text Lorem Ipsum Dolor