ŁUGWAŁDZKI TEATR


Król Mięsopust
8 czerwca 2019 r przejdzie do historii naszego teatru. Po raz pierwszy wystawiliśmy klasykę dramatu polskiego, a praktycznie adaptację tragifarsy Jarosława Marka Rymkiewicza "Król Mięsopust"
Wszyscy mieliśmy ogromną tremę. Ta trema nas jeszcze nie opuszcza bo w sobotę 15 czerwca wystawimy ją na festiwalu teatrów amatorskich w Bartągu.
Jednak reakcja naszej wyrobionej artystycznie publiczności /na stojąco oklaskiwali nasz występ/ dodaje nam skrzydeł i wiary w to, że w Bartągu będzie dobrze, a może nawet lepiej
Ania Morawska, Ania Orzoł, Małgosia Obara-Gołębiowska, Wojtek Olszewski, Artur Smekla i Mirosław Hycza - to wspaniali ludzi.
Poświęcili wiele swojego cennego czasu na to, aby opanować trudny tekst a na próbach dawali z siebie wszystko to co mają najlepsze.
Największą zapłatą i to jedyną była reakcja naszych mieszkańców. Po raz pierwszy dostaliśmy brawa na stojąco.
Dziękujemy!!!!!

 

A jednak zmiana i to poważna. Próbujemy "Króla Mięsopusta" Jarosława Marka Rymkiewicza.
Z tą sztuką chcemy pojechać na festiwal do Bartąga w dniu 15.06.
Ale najpierw premiera u nas w Ługwałdzie.
"Potyczki Małżeńskie" zostawiamy na pożegnanie lata.

 

 

 

 

16 lutego rozpoczęliśmy próby do nowego przedstawienia naszej grupy.
Przedstawienie nosi tytuł "Potyczki małżeńskie".
Premierę przewidujemy na początku czerwca.

 

 

 

 

Rok 2022 to dużo nowego w naszej grupie teatralnej. Przygotowaliśmy w reżyserii p. Katarzyny Kropidłowskiej, aktorki teatru Jaracza,  adaptację opowiadania Agaty Christie "Pułapka na Myszy". Pod taką ręką spektakl wyszedł rewelacyjnie. Grali: panie Anna Morawska, Anna Orzoł, Małgorzata Gołębiewska, panowie Artur Smekla, Marcin Żarnowski, Wojciech Gumowski, Przemysław Morawski.

 

 

 

 

 

Historia grupy teatralnej przy stowarzyszeniu „Ługwałd”

To chyba było gdzieś na wiosnę 2013 roku przy okazji spotkania członków stowarzyszenia Ługwałd. Ktoś wpadł na pomysł, żeby może na 650-lecie lokacji naszej wsi coś by wystawić. Joanna Glezman stwierdziła, że może by wynająć jakiegoś reżysera, aktora albo kogoś, kto by poprowadził taką grupę teatralną. Napisany wniosek o grand finansowy na 650 rocznicą uzyskał dobrą ocenę, forsa jest, to czemu nie. Wtedy Bronisław Szatan, ojciec Joanny powiedział, że on to zrobi. Wszyscy z niedowierzaniem popatrzyli na niego jak na wariata ale skoro chce, ma czas, to proszę. Pierwsza na tym zebraniu do grupy teatralnej zgłosiła się Jadwiga Korczyk. I to było to. Początek zrobiony.
Nie było łatwo. Ze starszymi rozmowa była konkretna ale młodzież, szczególnie dziewczyny, nie chciały w tym uczestniczyć. To zabawa nie dla nich. W końcu udało się zebrać ekipę. Oprócz Jadzi do grupy weszli Teresa i Dominik Sidor, Daniel Szejko, Darek Krzyżewski, Tadeusz Bałdyga, Wojciech Gumowski, Wiktoria Rybak i Michał Olszewski.
Tekst napisał Bronisław Szatan, on też reżyserował, wymyślił scenografię. Scenografię wykonali panowie Wyżlic, dźwięk i muzyka to sprawa Adama Lendo, makijaż Marta Glezman, a wszystko obserwował i finansował Zbigniew Glezman. Tak naprawdę to wiele nie kosztowało, najdroższa była dekoracja. Prób było chyba ze 25, tekst do opanowania nie za duży.
W dniu święta wsi, Święta Małego Dzwonu, 22 lipca 2013 na placu przy boisku odbyła się premiera sztuki Rok 1363. Treść nawiązywała do lokacji sprzed 650 lat naszej wsi. Sukces, zaskoczenie dla wszystkich, jest w naszej wsi teatr i są wspaniali „aktorzy”.
Ze skeczem pt. Karczma pod ubitym krzyżakiem, nową „sztuką” pojechaliśmy na Garniec Kłobuka na koniec września do Frączek. Wygraliśmy wszystko.
Trzeba ten teatr kontynuować. W zimę 2013-2014 trwały próby do sztuki o lokacji łanów opuszczonych przez Mikołaja Kopernika w roku 1518 w naszej wsi. Nawet sztuka miała tytuł Rok 1518.
Grupa teatralna się powiększyła. Jadzia Korczyk była chora, zmarła jesienią, państwo Sidor nie chcieli brać udziału za to doszli Wojciech Ulatowski, Jolanta Dudaniec, Anna Skalska, Michał Glezman i Mirosław Hycza. Próby były na świetlicy, w bardzo trudnych warunkach bo to co nazywamy świetlicą to pokój o wymiarach 6x6, dawna klasa szkolna jeszcze sprzed 50 lat. Tych prób było też ponad 20 z tym, że już trochę się podzieliliśmy, nie zawsze wszyscy byli potrzebni.
Premiera ponownie na Święto Małego Dzwonu. Wszyscy grali wspaniale a Tadzio świetnie udawał seniora rodu. Znowu sukces.
Na Garniec Kłobuka pojechaliśmy, zresztą nie musieliśmy nigdzie jechać bo był w naszej wsi, z pantomimą o cudownej mocy nalewki z żurawiny. Grali Wiktoria Rybak, Anna Skalska, Wojciech Ulatowski, Darek Krzyżewski, Mirosław Hycza a jako żurawinki wystąpiło 6 dziewczynek. Choreografię przygotowała Teresa Sidor, muzykę jak zwykle niezawodny Adam Lendo. Myśmy się bawili ale nie wszyscy zrozumieli treść pantomimy.
Ktoś rzucił hasło, że warto by wstawić jakąś komedię. Chyba Wojtek Ulatowski. No to Szatan zabrał się za napisanie dwóch fars, które zostały zaprezentowane w dniu otwarcia naszej sceny. Grali Anna Skalska, Jolanta Dudaniec i Anna Orzoł a w męskiej części Wojtek Ulatowski, Wojtek Gumowski i Darek Krzyżewski. Opis w innej części kroniki
Na Garniec Kłobuka do Gad pojechaliśmy ze sztuką o zabawach naszych dzieci na Warmii w latach 1920-1230. Skład dziewczynek uzupełniła p. Anna Morawska. Czyli nowy debiut!
W 2016 roku odbyła się kolejna premiera sztuki pt. Rok 1914.  Kolejny debiut pań Małgosi Obara- Gołębiowskiej i Teresy Ulatowskiej. Kolejny sukces a panie błyszczały na scenie. Na Garniec Kłobuka pojechaliśmy z krytycznym przedstawieniem o tym, dlaczego nie ma obwodnicy Dywit. Wszystko zwaliliśmy na Kopernika a tytuł to "Jak Kopernik lokował osadników".  W następnym roku komedia "Zaręczyny" z debiutem aktorskim p. Artura Smekla. Na garniec Kłobuka pojechaliśmy z żartem scenicznym pt. "Wykład o sztuce". Trzeba tu wtrącić pewną uwagę. Odbiór widzów w Dywitach jest zupełnie inny niż u nas we wsi.
Na ten rok wystarczy tym bardziej że nam deszcze "świetlicę" zalały. Ale już myślimy o czymś nowym. I znowu moi aktorzy chcą komedię. A przecież to jest najtrudniejsza rzecz do zagrania. No tak, tylko że moi aktorzy przy tym świetnie się bawią. Pomyślimy.
I pomyśleliśmy. Rok 2018 to prezentacja przedstawienia pt. "Talizman". Świetna zabawa i dużo śmiechu. Odbiór naszych mieszkańców wspaniały. Premiera odbyła się 6 czerwca. Zagrały  panie: Małgorzata Obara-Gołębiewska, Teresa Ulatowska, Ania Morawska i Ania Orzoł a w męskich rolach niesamowity Wojtek Olszewski, ozdrowiony nieboszczyk Mirosław Hycza, Artur Smekla, Michał Olszewski i debiutanci Marek Dudaniec i małoletni Mateusz Morawski. Na garniec Kłobuka jest przygotowana "Bajka" z udziałem naszych najmłodszych mieszkańców i debiutem aktorskim Marleny Szejko i Jadwigi Dąbrowskiej. Ponadto wystąpiły nasze dzieci Natalia Żarnowska, Igor Dąbrowski, Adam Olszewski i Mateusz Morawski. Krótka, 10-minutowa składanka z 3 bajek. Podobało się.
Rok 2019 zaczął się od drobnych problemów. Postanowiliśmy pokazać się "na zewnątrz". W miejscowości Bartąg od kilkunastu lat jest festiwal teatrów Amatorskich. W tym roku była t już XIV edycja. Zaczęliśmy przygotowywać moją sztukę "Potyczki małżeńskie" ale organizatrzy zżyczyli sobie "Króla Mięsopusta" Kawałki tego utworu ćwiczyiśmy w ubiegłym roku na warsztatach aktorskich prowadzonych przez Darka Polesiaka, naszego mieszkańca i aktora teatru Jaracza. Więc rozpczęliśmy próby. Tekst był trudny, utwór należy do klasyki dramatu scenicznego. Autorem jest Jarosław Marek Rymkiewicz. Ale po wielu staraniach, dużej ilości potu na próbach 8 czerwca na naszej scenie odbyła się premiera. Aplauz widowni był wielki, oklaskiwano nas na stojąco. Grali Anna Morawska /Rozalinda/, Anna Orzoł /Kasia/, Małgorzata Obara-Gołębiowska /Florinda/, Wojciech Olszewski /Florek/, Artur Smekla /Król/ i Mirosław Hycza /Roberto/. Nasi aktorzy, po takim sukcesie, z optymizmem pojechali za tydzień na festiwal do Bartąga. Trzeba przyznać, że nas trochę poziom tego festiwal zaskoczył in minus. Akustyka była do kitu, u nas to było arcydzieło. Ale to nie ważne. Wystąpiliśmy przed innymi widzami niż dotychczas. Ale zastaliśmy przyjęci bardzo dobrze a organizatorka festiwalu, pani Bogumiła Radaszewska była wręcz zachwycona. No i fajnie. Pracujemy dalej nad sztuką moją. Może wystawimy ją na koniec lata? No i wystawiliśmy. "Potyczki Małżeńskie". Komedia o dominacji kobiet nad mężami kończy się wręcz niespodziewanie. Grali panie: Małgorzata Gołębiewska, Anna Orzoł, Anna Morawska oraz panowie Wojtek Olszewski, Artur Smekla oraz trojaczki, trzy dziewczynki ...... Zabawa fajna.
Rok 2020 to pandemia. Żadnych zbiorowisk, żadnych imprez. Trudno. Wszystko zamknięte.
W 2021 przygotowaliśmy "Kabaret Retro". Były to skecze z kabaretów "Dudek", "Podwieczorku przy mikrofonie" czy też tekst Wiecha. Udało się nam to naśladownictwo średnio. Oprócz stałych aktorów wystąpili panowie Wojciech Ulatowski, Marcin Żarnowski i Przemysław Morawski.
W 2022 roku to był szał. Przygotowałem scenariusz na podstawie opowiadania Agaty Christie pt: Pułapka na myszy. Całej reżyserii p[odjęła się aktorka teatru Jaracza p. Katarzyna Kropidłowska. Wiele dni /od grudnia do czerwca/ ciężkiej pracy po kilka godzin. Premiera jak zwykle w pierwszą sobotę czerwca przy pełnej widowni. Sukces. Wcześniej wystawiliśmy to w GOK Dywity. Mieliśmy jechać do Olsztynka ale w dniu przedstawienia rozchorowała się Anna Morawska i nie pojechaliśmy. Wstyd. Na rok 2023 przygotowujemy krótką komedię "Biuro Matrymonialne". Tekst ściągnęliśmy z internetu. Pełno tam różnych tekstów. Będzie oczywiście debiut. Pani Dorota Groszkowska uzupełni nasz stały zespół. Premierę planujemy na pierwszą sobotę czerwca. oooo

Spektakle w Mediach

Spektakl
"O Lokowaniu Wsi Ługwałd"

Spektakl
"Rok 1518"

Spektakl "Żurawinka"

Artykuł o spektaklu
"Zaręczyny"

Artykuł w Gazecie Dywickiej

Początki Teatru

Spektakl "Talizman"

"Wykład o sztuce"

Wieczór Teatralny

Artykuł opis